Magdalena Adaś

Skuteczna fizjoterapia dzieci

rok temu

Kiedy można sadzać dziecko?

Pierwszy rok życia

Jako rodzic ciągle słyszysz – ,,nie wolno sadzać dziecka”. Obawa i niepokój narasta, gdy nadchodzi 6 miesiąc i rozszerzasz dietę, a dziecko nie siedzi. Zastanawiasz się wtedy czy sadzanie dziecka, które nie siedzi jest dobrym pomysłem? Ponadto Twoi znajomi i dziadkowie nie ułatwiają Ci życia. Nie mają oporów by porównywać Twoje dziecko z jego rówieśnikami. Czasem dodając do tego jakże specjalistyczne opinie – ,,nie siedzi – to na pewno za wolno się rozwija” lub ,,musisz sadzać, to się nauczy”. Bez paniki za chwilę odpowiem Ci kiedy dziecko powinno nauczyć się siedzieć, kiedy sadzanie dziecka jest bezpieczne oraz jak rozpoznać, czy dziecko jest gotowe do siadu.

Kiedy dziecko uczy się siadu?

W rozwoju dziecka dążymy do tego, by niczego nie przyspieszać a jedynie wspierać w osiąganiu kolejnych umiejętności. Przy zastosowaniu tych zasad zdrowe dziecko opanowuje siad w wieku 4-11 miesięcy. Pomyślisz, dość duża rozbieżność. Powiem więcej jest różnica między posadzeniem dziecka, a samodzielnym przyjęciem pozycji siedzącej. Dziecko osiąga te dwie umiejętności w innych przedziałach wiekowych:

  • stabilne siedzenie – 4 – 8 m.ż.,
  • samodzielne przyjmowanie pozycji siedzącej – 6 – 11 m.ż.

Dlaczego te przedziały wiekowe są tak szerokie? Otóż każdy z nas ma inny zestaw genów. Przez co różnimy się charakterem, temperamentem, zamiłowaniem do aktywności fizycznej, czy też samym podejściem do świata. Jedni z nas wolą spokojnie leżeć i marzyć, inni zaś są na tyle aktywni, że marzenia te od razu realizują. Tak samo jest z dzieckiem. Jeden maluszek przez długi czas będzie się zastanawiał, jak to jest widzieć świat z wyższej perspektywy, drugi zaś będzie kombinował, jak wspiąć się wyżej i to wszystko zobaczyć. Świadczy to o tym, że każdy z nas jest inny, dlatego też tempo rozwoju różni się znacząco, nawet wśród rodzeństwa. Z tego względu nie powinniśmy porównywać dzieci do siebie.

Sadzanie dziecka do karmienia w krzesełku.

Najwięcej problemów sprawia rozszerzanie diety. Często pytacie mnie kiedy sadzać dziecko w krzesełku do karmienia. Najczęściej zaczynamy zabawę z jedzeniem stałych posiłków po 6 miesiącu życia. Jak już wiesz nie każde dziecko jest gotowe na utrzymanie pozycji siedzącej w tym wieku. Aby sprawdzić jaki jest stan gotowości Twojego dziecka możesz posadzić je na macie bokiem z podporem na jednej rączce. Przetestuj na obie strony.

Siad z podporem na jednej ręce

Jeżeli Twoje dziecko jest w stanie się utrzymać kilka sekund w tej pozie bez upadku, rozszerzanie diety będzie dla niego bezpieczne. Oczywiście może nie wsadzajmy od razu dziecka do krzesełka do karmienia. To jeszcze dość trudna poza do utrzymania. Zamiast tego możesz karmić dziecko na swoich kolanach. Krótkotrwałe utrzymanie dziecka w tej pozycji nie wpłynie negatywnie na jego rozwój. Oczywiście pod warunkiem, że dziecko jest sadzane tylko na kilka minut i tylko w wtedy, gdy ma jeść. Dodatkowo powinno się dziecku zapewnić dużo możliwości zabawy na macie i nie używać ,,utrudniaczy” rozwojowych, typu bujaczek, chodzik, skoczek.s

Pozycja do karmienia dziecka, które nie siada

Kiedy dziecko będzie gotowe do siedzenia w krzesełku?

Najczęściej do siedzenia w krzesełku do karmienia dziecko jest gotowe wtedy, gdy samodzielnie potrafi utrzymać pozycję siedzącą przez kilka minut. Warto też zwrócić uwagę na to, co dziecko robi, gdy się zmęczy siedząc. Czy upada bezwładnie, czy może potrafi podeprzeć się rączkami z przodu, bądź jedną ręką z boku ciała i powolutku przejść do leżenia. Jeśli jest w stanie to wykonać, zapewne krótkotrwałe siedzenie w krzesełku nie wyrządzi mu szkody. Więcej o rozszerzaniu diety przeczytasz tutaj.

Siad z podporem z przodu

Podusmowanie

Każde dziecko rozwija się w swoim indywidualnym tempie i jest to uwarunkowane wieloma czynnikami, w tym genetyką. Na opanowanie samodzielnego siadu dziecko ma czas do 11 miesiąca życia. Oczywiście niektóre z maluszków nauczą się siadać znacznie wcześniej. Jeśli siedzą z wyprostowanymi pleckami i potrafią bezpiecznie zmienić pozycję, to świetnie. Jeśli zaś siedzą skrzywione lub zgarbione, albo siedzą z podparciem o jakiś przedmiot – nie ma się czym chwalić.

Mam nadzieję, że Cię uspokoiłam i już rozumiesz jak sprawdzić, czy siad dziecka jest prawidłowy. Wszelkie wątpliwości konsultuj z fizjoterapeutą. Nawet jeśli okaże się, że wszystko jest w normie, dobry terapeuta pokaże Ci ćwiczenia i dodatkowe zabawy, które pomogą dziecku w osiągnięciu tej umiejętności. Dzięki czemu ze spokojem będziesz w stanie odeprzeć ataki najbliższych doradców zachęcających do sadzania dziecka.

Mam nadzieję, że artykuł był dla Ciebie pomocny. Jeśli masz do mnie jakieś pytania, dodaj się do grupy na Facebooku.


Magdalena Adaś
Skuteczna fizjoterapia dzieci

Masz pytania?

Zapraszam Cię do grupy na fb

Dołącz

Webinary

z autorem bloga

3000 osób online oglądało

Prawidłowa pielęgnacja niemowląt 1-6 mies.

Możemy wysłać Ci link do nagrania

Wystarczy Twój email

Wideokonsultacja

z autorem bloga

Mogę Ci jeszcze jakoś pomóc?

Ofertę otrzymasz na email