Magdalena Adaś

Skuteczna fizjoterapia dzieci

2 lata temu

Jak korygować wady postawy u dzieci?

Wady postawy

Wady postawy są coraz częstszym zjawiskiem wśród dzieci i młodzieży. Szacuje się, że problem ten dotyczy 50-60% populacji poniżej 18 r.ż. Poza przypadkami, w których podłożem są wady wrodzone lub określone schorzenia, wady postawy rozwijają się zwykle bez uchwytnej przyczyny. Dużą rolę odgrywa częste przyjmowanie nieprawidłowego układu ciała (np. garbienie się), prowadzące z czasem do rozwoju i utrwalenia się nawyku nieprawidłowej postawy . Pamiętaj jednak, że jako rodzic jesteś w stanie pomóc swojemu dziecku.

Kiedy dziecko jest najbardziej narażone na wystąpienie wady postawy?

Ciało ludzkie zmienia się w raz z wiekiem, a nawet w ciągu dnia. Możesz to sprawdzić mierząc swój wzrost rano i wieczorem. Okazuje się, że rano możemy być kilka centymetrów wyżsi niż wieczorem. Dzieje się tak, ponieważ nieustannie działa na nas siła grawitacji, która ściąga całe ciało w dół. Najbardziej podatne są na to krążki międzykręgowe, które w dużej mierze składają się z wody. Pod koniec dnia, na skutek dźwigania ciężaru całego ciała, krążki międzykręgowe stają się nieco spłaszczone i odwodnione, dlatego możemy być niżsi o kilka centymetrów. Na szczęście po przespanej nocy krążki wracają do normy.

Krytycznym momentem w powstawaniu wad postawy są skoki wzrostowe, przypadające na okres:

  • 6-7 lat,
  • 12-16 lat.

W tym wieku dziecko jest najbardziej podatne na wpływ rozmaitych czynników zewnętrznych, a rozwój układu mięśniowego nie nadąża za szybkim wzrostem kości. Z tego powodu powstają przeciążenia układu ruchu, mogące skutkować wadą postawy. Dlatego uczulam Cię, abyś szczególnie w tych okresach zwracał uwagę na zmiany postawy Twojego dziecka.

Wady postawy – jak zapobiegać?

Nie może być tak, że wady postawy zawładną światem chorób i każde dziecko jest na nie skazane. Oczywiście mamy tendencję wzrostową, ale też większą wykrywalność nieprawidłowości układu ruchu. Być może stąd wynika tak wysoki procent chorych dzieci. Spójrzmy na obecny świat. Coraz więcej czasu spędzamy w domu, mało spacerujemy, na wszystko brakuje nam czasu, a siedzenie stało się główną aktywnością w ciągu dnia. Kręgosłup nie jest przystosowany do pozycji siedzącej. Ewolucyjnie nasze ciało zostało wykształcone w taki sposób, aby jak najwięcej czasu przebywać w pozycji wyprostowanej, chodząc lub biegając. W celu jak najlepszego wykorzystania organizmu, powinniśmy przebywać stale w ruchu, unikać siedzenia i nieergonomicznego używania szkieletu.

Wady postawy i ich profilaktyka.

Jeżeli u Twojego dziecka nie ma jeszcze wad postawy lub coś zaczyna Cię niepokoić zacznij stosować poniższe zasady, dzięki czemu pomożesz swojemu dziecku uniknąć wady postawy.

Nawyk prawidłowej postawy ciała

Każdego dnia dbaj o utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. Tłumacz swojemu dziecku, dlaczego jest to tak ważne, koryguj je i nagradzaj za dobre zachowania.

Nie dźwigaj

Wyeliminuj czynniki, które mogą stanowić zagrożenie wystąpieniem wady postawy. Mogą do nich należeć: podnoszenie ciężkich przedmiotów, dźwiganie ciężkiego plecaka – możesz zastąpić go plecakiem na kółkach.

Aktywność fizyczna.

Zapewnij dziecku odpowiednią ilość ruchu, umożliwiającego wszechstronny i harmonijny rozwój fizyczny. Pamiętaj, że dzieci naśladują rodziców. Jeśli spędzasz w domu całe dni, nie oczekuj, że Twoje dziecko chętnie będzie biegało po podwórku. Zdrowie dziecka często wiąże się ze zmianami w całym domu. Najlepsze są aktywności, w których można uczestniczyć całą rodziną: spacery, jazda na rowerze, wspólne bieganie, gry zespołowe, itp.

Kontrola wad postawy

Dbaj o regularną kontrolę zdrowia. Wady postawy rozwijają się przez wiele lat, a ich początek łatwo jest uchwycić i skorygować problem. Im szybciej wykryjesz wadę postawy u dziecka, tym mniejsza szansa na to, że wada się rozwinie i utrudni jego funkcjonowanie.

Spędzaj czas wolny aktywnie

W miarę możliwości zapisz dziecko na basen, zajęcia gimnastyki korekcyjnej lub do szkoły zdrowych pleców. Na tych aktywnościach ćwiczy się nawyk utrzymywania prawidłowej postawy ciała, a także dba się o harmonijny rozwój wszystkich partii mięśniowych, co zapobiega, ale i leczy obecne już wady postawy.

Wprowadź 5-minutową gimnastykę poranną: rozciąganie i kilka ćwiczeń, tj. mostek, skrętoskłony, koci grzbiet, brzuszki, czy pajacyki. Dzięki temu pobudzisz mózg dziecka i wpłyniesz na lepsze przyswajanie wiedzy w szkole.

Zdrowe odżywianie się

Zapewnij dziecku racjonalne odżywienie. Pamiętaj, że układ kostny i mięśniowy dziecka wciąż się rozwija. Dziecko ma duże zapotrzebowanie kaloryczne, szczególnie w okresie ,,skoków wzrostowych”. Dlatego dbaj o to, aby posiłki dostarczały dziecku odpowiednią ilość witamin i minerałów. W razie potrzeby sięgnij po odpowiednią suplementację. Na szczególną uwagę zasługuje witaminy D3 i K2, mające kluczowe znaczenie dla wzrostu szkieletu.

Zdrowe nawyki w domu

Zapewnij dziecku odpowiednią ilość snu – około 10 godzin na dobę.

Zadbaj o to, aby dziecko spało na twardym materacu z poduszką takiej grubości, aby w leżeniu na boku wypełniała ona przestrzeń między barkiem a głową.

Zwróć uwagę na to, jak dziecko odrabia prace domowe. W jakiej pozycji się znajduje? Czy ma biurko i krzesło dostosowane do swojego wzrostu? Czy podczas pisania ręka od łokcia do nadgarstka spoczywa na blacie biurka? Jeśli nie, dopasuj odpowiednio do wzrostu dziecka jego biurko i krzesło. Pamiętaj też, że dzieci rosną błyskawicznie i należy co jakiś czas sprawdzić, czy poprzednie ostawienie nadal jest dobre.

Dbaj o zdrowe plecy w szkole

Sprawdź, czy książki w plecaku są równomiernie rozłożone, mniej więcej na środku plecaka. Skontroluj dziecko, czy oby na pewno każdego dnia pakuje się odpowiednio do szkoły. Część dzieci z uwagi na obawę, że dostaną kolejną jedynkę za brak książki, w ogóle nie rozpakowują plecaka i noszą wszystkie podręczniki, nadwyrężając kręgosłup. Porozmawiaj z nauczycielami dziecka. Może uda się zmniejszyć o połowę ciężar na plechach, jeśli dzieci siedzące w jednej ławce będą mogły nosić książki na zmianę – raz jedno, raz drugie.

Nie wszystko na raz, a z umiarem

Nie przeciążaj dziecka zajęciami pozalekcyjnymi. Spędzaj więcej czasu na świeżym powietrzu.

Podsumowanie

Profilaktyka wad postawy powinna towarzyszyć Ci przez całe życie. Podane przeze mnie zasady pomogą Ci utrzymać zdrowie i dobre samopoczucie. Moim zdaniem nie wymagają one wielu wyrzeczeń, a po kilku tygodniach wejdą w nawyk. Dlatego stopniowo wdrażaj je w życie, a Twoje dziecko i Ty będziecie cieszyć się lepszym zdrowiem.

Mam nadzieję, że artykuł był dla Ciebie ciekawy i pomoże Ci w zapobieganiu wad postawy u dziecka. Jeśli masz do mnie jakieś pytania, skontaktuj się ze mną na FB lub LinkedIn.

Magdalena Adaś

Skuteczna fizjoterapia dzieci

Masz pytania?

Zapraszam Cię do grupy na fb

Dołącz

Webinary

z autorem bloga

3000 osób online oglądało

Prawidłowa pielęgnacja niemowląt 1-6 mies.

Możemy wysłać Ci link do nagrania

Wystarczy Twój email

Wideokonsultacja

z autorem bloga

Mogę Ci jeszcze jakoś pomóc?

Ofertę otrzymasz na email