Magdalena Adaś

Skuteczna fizjoterapia dzieci

rok temu

Jak karmić piersią noworodka?

Pierwszy rok życia

Karmienie piersią to jedna z najlepszych rzeczy, jakie możesz zapewnić swojemu dziecku. Zdarza się, że karmienie zajmuje Ci bardzo dużo czasu, a maluszek złości się i się nie najada. Nie rezygnuj z karmienia piersią. Możliwe, że błąd tkwi w technice. Właściwa technika przystawiania i odpowiednia pozycja to klucz do efektywnego karmienia piersią. W poniższym artykule przedstawię Ci jak karmić piersią, by dziecko było najedzone i spokojne.

Jak przystawić dziecko do piersi?

  1. Zapewnij sobie i dziecku wygodną pozycję. Przydatne mogą być podłokietniki, podnóżek oraz podparcie pod plecy.
  2. Ustaw główkę dziecka w niewielkim odchyleniu, tak aby nosek znajdował się naprzeciwko brodawki, a bródka przylegała do piersi.
  3. Muskaj brodawką okolice ust dziecka po to, aby wzbudzić odruch szukania, czyli szerokie otwarcie ust.
  4. Gdy buzia dziecka jest szeroko otwarta, skieruj brodawkę ku podniebieniu, delikatnie naciskając na pierś.
  5. Delikatnie nakieruj buzię dziecka na pierś. Usta dziecka powinny szczelnie obejmować brodawkę wraz z otoczką. Nie popychaj, ani nie ściskaj główki dziecka.
  6. Dziecko nie powinno cmokać, siorbać, ani odrywać główki podczas karmienia.
  7. Dziecko powinno na tyle mocno ssać, by brodawka nie wysuwała mu się z buźki.

Pozycje do karmienia

Pozycja klasyczna

W tej pozycji mama siedzi, a dziecko jest trzymane na jej rękach bokiem. Specjalna poduszka do karmienia może tu bardzo pomóc, gdyż odbierze nam ciężar dziecka z rąk. Powinnaś siedzieć wyprostowana w fotelu lub na krześle z oparciem. Nie pochylaj się i nie skręcaj tułowia. Ułóż maleństwo na boku, twarzą skieruj je do piersi. Główkę dziecka oprzyj w swoim zgięciu łokciowym, a przedramieniem podtrzymuj jego plecki. Główka dziecka nie może odchylać się do tyłu oraz powinna być nieco wyżej niż pupka. Dziecko powinno mieć proste plecki. Sprawdź czy ucho, ramię i biodro dziecka znajdują się w jednej linii. Jeśli tak to pozycja dziecka jest właściwa.

Pozycja klasyczna

Pozycja spod pachy

Ułóż niemowlę bokiem na poduszce, a jego buzię skieruj do brodawki sutkowej. Nóżki dziecka znajdują się pod twoją pachą. Dziecko ssie pokarm z piersi, po stronie ręki trzymającej. Możesz je przez cały czas karmienia podtrzymywać za główkę i podpierać jego plecki, by nie odrywało się od piersi. Zachowaj wyprostowaną pozycję, nie pochylaj się ani nie skręcaj tułowia.

Jest to pozycja szczególnie pomocna dla dzieci słabo ssących, z obniżonym napięciem mięśniowym oraz dla wcześniaków. Zaleca się ją również mamom z dużym biustem, a także w przypadku płaskich lub wklęsłych brodawek. Może być pomocna w przy zastojach pokarmu, jak i podczas zapalenia piersi, gdy ogniska zapalne znajdują się w bocznych segmentach piersi. Jest to dobra pozycja do karmienia piersią bliźniąt. Wtedy jedno dziecko ssie spod jednej pachy, a drugie spod drugiej.

Pozycja spod pachy

Bardzo podobną pozycją do poprzedniej jest pozycja krzyżowa. Dziecko również leży bokiem pod pachą mamy jednak tym razem przystawiamy je do piersi dalszej. Nadal mamy tu kontrolę nad główką i pleckami dziecka, dzięki czemu możemy nakierować je na pierś. Taka pozycja jest szczególnie pomocna dla energicznych maluchów, kręcących główką, dla wcześniaków, dzieci ze słabym odruchem ssania oraz z obniżonym napięciem mięśniowym.

Pozycja w leżeniu na boku

W tej pozycji i mama i dziecko leżą na łóżku. Mama leży na boku (możesz podpierać głowę o rękę lub wygodnie ułożyć ją na poduszce). Natomiast dziecko leży na pleckach z główką skierowaną w stronę dolnej piersi matki lub na boczku. Jeśli maluch się odrywa od piersi, obejmij je ręką i przytul do piersi. Możesz podłożyć poduszkę pod plecki dziecka.

To najczęstsza pozycja do karmienia piersią noworodka. Jest szczególnie wygodna dla kobiet po cesarskim cięciu, kiedy noszenie dziecka nie jest wskazane. Leżenie na boku jest zalecane do karmienia nocnego.

Pozycja w leżeniu na boku

Pozycja w leżeniu na plecach

Mama leży na plecach na wysokiej poduszce, natomiast maluszek leży na przodem na jej brzuchu. Jeśli jest mu niewygodnie możemy dziecko przesunąć lekko bokiem w kierunku piersi z której ssie. Podtrzymuj dziecko swoim przedramieniem, tak aby jego główka nie odchylała się do tyłu. Zwróć uwagę czy nosek dziecka nie jest dociśnięty do piersi, co mogłoby utrudnić oddychanie. Dla swojej wygodny możesz podłożyć poduszkę pod ramię.

Jest to bardzo przydatna pozycja dla kobiet po cesarskim cięciu. Możesz ją stosować podczas karmienia nocnego. Pozycja leżąca do karmienia piersią jest zalecana dla niemowląt z kolkami, które bardzo szybko ssą i połykają powietrze. Można ją zastosować u dzieci, które odrzucają pierś, gdyż pozycja ta wzmaga naturalne odruchy, dzięki czemu malec możne znów polubić ten sposób karmienia.

Pozycja w leżeniu na plecach

Podsumowanie

Jest wiele sposobów jak karmić piersią, dzięki czemu możesz znaleźć pozycję odpowiednią dla siebie i Twojego maleństwa. Wybierz tę, która będzie najbardziej komfortowa dla Was obojga. Jeśli dziecko odrzuca pierś, mimo, że nadal chciałabyś je karmić, spróbuj którejś z alternatywnych pozycji do karmienia. Być może uda Ci się przedłużyć ten piękny naturalny proces.

Mam nadzieję, że artykuł był dla Ciebie pomocny. Jeśli masz do mnie jakieś pytania, dodaj się do grupy na Facebooku.


Magdalena Adaś
Skuteczna fizjoterapia dzieci

Masz pytania?

Zapraszam Cię do grupy na fb

Dołącz

Webinary

z autorem bloga

3000 osób online oglądało

Prawidłowa pielęgnacja niemowląt 1-6 mies.

Możemy wysłać Ci link do nagrania

Wystarczy Twój email

Wideokonsultacja

z autorem bloga

Mogę Ci jeszcze jakoś pomóc?

Ofertę otrzymasz na email