Magdalena Adaś

Skuteczna fizjoterapia dzieci

5 miesięcy temu

Instrukcja obsługi noworodka

Pierwszy rok życia

Jako rodzic z pewnością wiesz, jak zapewnić podstawową opiekę nad dzieckiem. Potrafisz czytać komunikaty, które Ci wysyła, wiesz kiedy należy je nakarmić, kiedy zmienić pampersa oraz kiedy chce iść spać. Ale czy wiesz, że dziecko potrzebuje również ruchu już od pierwszych dni życia? W dzisiejszym artykule odpowiem ci jak dbać o rozwój motoryczny maluszka już od urodzenia.

Jak wspierać rozwój dziecka?

Odwiedzając małych pacjentów na wizytach domowych bardzo często obserwuję, że rodzice boją się dotykać, masować, obracać i nosić swoje dzieci. Zawsze tłumaczę im, że niemowlę może wykonywać wszystkie ruchy, które my wykonujemy, a także leżeć w różnych pozycjach, na wielu powierzchniach. Gdy pokazuję rodzicom ćwiczenia dla niemowląt, np. krążenie ramionami, rodzice zgłaszają, że nie wiedzieli, że dziecko może wykonywać takie ruchy. Często nie wiedzą też, że aby ubrać maluszka, wystarczy trochę go poobrać i wcale nie trzeba maleństwa podnosić. Również masaż ma ogromne znaczenie. Dzięki temu dziekco poznaje swoje ciało. Nie musi to być żadna wyszukana technika, wystraczy delitatne głaskanie i rozmowa z dzieckiem. Dzięki temu zbudujesz więź ze swoim maleństwem.

Pielęgnacja

Prawidłowa pielęgnacja to adekwatne do wieku sposoby noszenia, podnoszenia, ubierania, przewijania i mycia dziecka. Sposoby które wspierają prawidłowy rozwój motoryczny maluszka, pomagają w integrowaniu odruchów, budują prawidłowe napięcie mięśniowe, a zatem zapewniają lepszy start maluszkowi. Wykonując codzienne czynności pielęgnacyjne dziecka dbamy o to, aby nie przeciążać jego mięśni i stawów. Dlatego podtrzymujemy główkę maluszka, a wszelkie czynności wykonujemy przez półobroty ciała. Obroty pomagają budować prawidłowe napięcie mięśniowe. Jak wiesz, wiele niemowląt ma teraz problemy z napięciem mięśniowym lub asymetrią ułożeniową. Często te problemy są nasilane przez nieprawidłowe podnoszenie dziecka, noszenie go w pionie, gdy nie ma jeszcze kontroli główki, czy też gwałtowne zmniejszanie płaszczyzny podparcia. Prawidłowe noszenie noworodka nie jest czymś trudnym do nauczenia. Co więcej wpływa pozytywnie zarówno na dziecko, jak i na rodzica. Gdyż sposoby te dbają o kręgosłup noszącego. 

Jak układać noworodka?

A jak układać dziecko? Jednym słowem – różnorodnie. To znaczy – niemwolę można układać na pleckach, na brzuszku, na boczkach. Pozycje można modyfikować, zmieniając powierzchnię, na której leży maluszek. Może to być mata, kanapa, łóżeczko, przewijak, uda rodzica, klatka piersiowej rodzica, piłka, kocyk w parku, gondola i in. Nie bójmy się różnorodności. Pamiętajmy, że dziecko, dopóki nie nauczy się turlać na boki, nie potrafi poruszać się samodzielnie.

Dlaczego dziecko ma kolki? Bo układ pokarmowy potrzebuje ruchu, dzięki temu ukrwienie jest lepsze, a perystaltyka jelit działa prawidłowo. Czy przydarzyło Ci się kiedyś leżeć w jednej pozycji przez kilka dni, albo podróżować autokarem przez wiele godzin? Czy nie miałaś/ -eś wtedy problemów trawiennych? Brak ruchu przyczynia się do powstawania zaparć, problemów z oddawaniem stolca i nadmiernego gromadzeniem gazów. Maluszek leżący stale w jednej pozycji może mieć kolki, tak jak my je możemy mieć, gdy wiele godzin przebywamy w bezruchu.

Jakich sprzętów dla noworodka można używać?

Maluszek do prawidłowego rozwoju potrzebuje przede wszystkim swobody ruchu w bezpiecznym otoczeniu. Czy swobodę zapewnia ciasne obwiązanie w beciku? Czy w bujaczku lub foteliku samochodowym dziecko ma możliwość wyprostowania całego ciała? Z pewnością maleństwo nie może wtedy swobodnie ruszać rączkami i nóżkami. Nie może też zmienić pozycji, gdy tego zapragnie. Dlatego dla niemowląt nie zaleca się bujaczków, ciasnych ubranek i becików. Nie stosujemy również chodzików i nie sadzamy przedwcześnie. Zamiast tego kładzeniemy dziecko na twardej macie i pozwalamy ćwiczyć. Gdy dziecko nie lubi leżenia na brzuszku, możemy układać je na dużej piłce ginastycznej lub na swoich kolanach. Jeśli maluszek potrzebuje dużo noszenia, kupmy chustę. Gdy ma kolki, masujmy. Gdy rozwija się nieprawidłowo, sięgnijmy po poradę specjalisty.

Podumowanie

Wierzę, że zapewniasz miłóść swojemu maleństwu i wiesz jak troszczyć się o jego dobrostan. Chiałabym, żebyś z tego artykułu zapamiętała /-ał, że niemowę to taki sam człowiek, jak i Ty. Potrzebuje dokładanie tego samego, co osoba dorosła. Bez ruchu ciężko jest prowidłwo fukncjonować. Dlatego nie bój się ćwiczyć, masować i zmieniać pozycje dla dziecka.

Mam nadzieję, że artykuł był dla Ciebie pomocny. Jeśli masz do mnie jakieś pytania, dodaj się do grupy na Facebooku.


Magdalena Adaś
Skuteczna fizjoterapia dzieci

Masz pytania?

Zapraszam Cię do grupy na fb

Dołącz

Webinary

z autorem bloga

3000 osób online oglądało

Prawidłowa pielęgnacja niemowląt 1-6 mies.

Możemy wysłać Ci link do nagrania

Wystarczy Twój email

Wideokonsultacja

z autorem bloga

Mogę Ci jeszcze jakoś pomóc?

Ofertę otrzymasz na email