Magdalena Adaś

Skuteczna fizjoterapia dzieci

10 miesięcy temu

Fotelik samochodowy dla noworodka

Pierwszy rok życia

Fotelik samochodowy to to jedna z pierwszych rzeczy, która powinna czekać na dziecko po wyjściu ze szpitala. Aby bezpiecznie zwrócić z maluszkiem do domu, powinno się zakupić go znaczenie wcześniej. W tym artykule podpowiem Ci, który fotelik samochodowy wybrać, by był on bezpieczny i dopasowany do dziecka.

Od kiedy stosujemy foteliki samochodowe dla noworodków?

Fotelik samochodowy stosujemy już od pierwszej podróży z naszym maluszkiem. Oznacza to, że na transport ze szpitala do domu po porodzie powinniśmy posiadać już fotelik samochodowy. Przewożenie dziecka w żaden inny sposób w aucie nie będzie bezpieczne. Nawet najczulsze i najbezpieczniejsze ramiona matki nie uchronią maluszka w trakcie wypadku. Dlatego, niezależnie od długości podróży, powinniśmy zawsze zapinać bezpiecznie maluszka w foteliku samochodowym.

Który fotelik samochodowy wybrać?

1. Bezpieczny.

Fotelik samochodowy dla noworodka przede wszystkim powinien być bezpieczny. Dlatego przed zakupem powinniśmy sprawdzić, czy ma wszystkie niezbędne testy bezpieczeństwa. Warto zwrócić uwagę, czy fotelik ma odpowiedzi atest oraz testy ADAC.

2. Nowy.

Foteliki samochodowe dla noworodków do jedna z najważniejszych rzeczy gwarantująca mu bezpieczeństwo w podróży. Nigdy nie mamy wpływu na zachowanie innych kierowców na drodze. Dlatego też nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy może spotkać nas niebezpieczeństwo na drodze. Tak samo jest z zakupem używanego fotelika. Nigdy nie mamy 100 – procentowej pewności, że używany fotelik nie jest fotelikiem powypadkowym. Być może jego konstrukcja została zaburzona, być może został wadliwie wyprodukowany, być może ktoś go niefortunnie montował i uszkodził. W tej kwestii nie powinniśmy ufać nikomu w internecie. Dlatego najbezpieczniej będzie zakupić nowy fotelik od producenta.

Jeżeli mamy fotelik używany, np. po poprzednim dziecku możemy z niego skorzystać pod warunkiem, że nie jest uszkodzony oraz powypadkowy. Dodatkowo należy sprawdzić jego datę ważności. Szacuje się, że tego samego fotelika można używać przez 5 do 8 lat. Mam tu na myśli żywotność materiału, a przez co bezpieczeństwo jazdy. Dlatego należy sprawdzić na instrukcji fotelika, czy nadal jest przydatny do użytku.

3. Kompatybilny z kanapą naszego auta.

Kupując fotelik powinniśmy skonsultować się z doradcą, czy będzie on dopasowany do naszego auta. Oczywiście najlepiej nie wierzyć na słowo, a iść z fotelikiem do auta i sprawdzić. Przy okazji konsultant nauczy nas, jak prawidłowo zamontować taki fotelik.

4. Fotelik rosnący z wiekiem.

Wybierając fotelik samochodowy warto zwrócić uwagę na te, które mają dodatkową wkładkę. Dzięki czemu będziemy mogli używać jednego fotelika przez dłuższy czas nie zmniejszając bezpieczeństwa podróży. To musi być wkładka dopasowana do danego modelu fotelika. W żadnym wypadku nie powinniśmy podkładać żadnych poduszek, czy pieluszek pod ciałko dziecka, gdyż to może zmniejszyć bezpieczeństwo w podróży.

5. Fotelik dla niemowlaka z bazą czy bez?

Dobrym pomysłem wydaje się fotelik z bazą. Dzięki temu znacznie łatwiej jest zamontować fotelik w aucie. Płacz po wizycie w poradni, chęć szybkiego powrotu do domu i pośpiech to codzienność przy małym dziecku. Spiesząc się nie trudno o nieprawidłowe zamontowanie. Dlatego warto ułatwić sobie życie i skorzystać z fotelika z bazą.

Jak zamontować fotelik samochodowy?

Fotelik samochodowy montujemy zawsze tyłem do kierunku jazdy. Ma to szczególne znaczenie podczas gwałtownego hamowania auta. Siły działające na maluszka są znacznie mniejsze w momencie, gdy siedzi on tyłem do kierunku jazdy. Jest to uwarunkowane konstrukcją fotelika. Natomiast, gdy dziecko siedzi przodem do kierunku jazdy istnieje ryzyko podduszenia, a nawet poważnego urazu kręgosłupa szyjnego. Dzieje się tak, gdyż maluszek nie ma jeszcze żadnej kontroli główki. Dlatego w trakcie gwałtownego hamowania główka leci w przód zgodnie za działającymi siłami.

Fotelik samochodowy do kiedy?

Fotelik samochodowy powinniśmy montować tyłem do kierunku jazdy tak długo, jak to jest możliwe. Dlatego, że jest to o wiele bardziej bezpieczne dla dziecka. Polskie prawo nakazuje, by dzieci były wożone tyłem do kierunku jazdy do 15 miesiąca życia. Jednak większość dostępnych na rynku fotelików umożliwia przewożenie tyłem starszych dzieci. Dlatego, jeżeli masz taką możliwość, zachęcam do montowania fotelika tyłem do kierunku jazdy jak najdłużej.

Zaleca się, aby w foteliku przewozić dzieci do osiągnięcia 150 cm wzrostu. Polskie prawo podaje jednak tutaj inną możliwość: do 150 cm należy przewozić dziecko w foteliku, bądź innym urządzeniu przytrzymującym. Mogą to być specjalne podkładki lub specjalne pasy smart kid belt. Ponadto, w przypadku, gdy dziecko powyżej 135 cm nie mieści się na podkładce, można przewozić je na tylnym siedzeniu przypięte pasami bezpieczeństwa.

Fotelik samochodowy – nie do spania.

Według wytycznych Amerykańskiej Akademii Pediatrii, fotelik samochodowy nie jest miejscem przeznaczonym do spania dla niemowląt poza samochodem. Dlatego jeżeli dziecko zaśnie w foteliku, powinniśmy je przenieść do łóżeczka. Musimy bowiem mieć na uwadze, że pozycja w foteliku samochodowym nie jest dla dziecka komfortowa. Oczywiście spełnia wszystkie kryteria bezpieczeństwa jazdy, ale przy nadmiernym użytkowaniu wpływa negatywnie na rozwój dziecka. Maluszek w foteliku nie ma swobody ruchu, nie może ćwiczyć swoich mięśni, a do tego znajduje się pozycji zgięciowej przez co nie ma możliwości wyprostowania całego ciała i odpoczynku. Zapamiętajmy więc, że sen dziecka powinien wiązać się z możliwością wyprostowania całego ciała i swobodą ruchu.

Fotelik samochodowy i wózek w jednym?

Fotelik samochodowy, jak sama nazwa wskazuje służy do przewożenia dzieci w samochodzie. Jego konstrukcja jest tak stworzona, by przede wszystkim dbać o bezpieczeństwo jazdy. Wszelkie ,,praktyczne” rozwiązania typu – wózek, nosidło i fotelik w jednym – nie będą wpływać pozytywnie na rozwój dziecka. Maksymalna ilość czasu, jaką dziecko może spędzać w pozycji zgięciowej to 2 godziny w ciągu dnia. Przy czym im młodszy maluch, tym tak na prawdę ten czas powinien być jeszcze krótszy.

Noworodek przez większość dnia śpi. Ciężko jest uchwycić odpowiedni czas na tak potrzebne leżenie na brzuszku, gdyż dziecko, jeśli nie śpi, to własnie jest po jedzeniu, a zaraz później znów zasypia. Dokładając do tego leżenie w bujaczku, foteliku czy zaokrąglonym wózku – całkowicie zmieniamy naturalny układ ciała dziecka. Ponadto nieprawidłowo wykorzystujemy ten krótki czas aktywności noworodka – zamiast pozycji zgięciowej powinniśmy pozwolić dziecku poleżeć na brzuszku, by ćwiczyło swoje mięśnie.

Pamiętajcie, jeżeli od pierwszych dni nie będziecie dbać o prawidłowe aktywności dziecka, to pewnie i w starszym wieku będzie bardzo trudno zachęcić dziecko do nauki nowych umiejętności. Przez zaniechania w pierwszych dniach życia maluszek może mieć problemy z prawidłowym rozwojem. Najczęściej problemy zauważamy koło 6 miesiąca życia, gdy dziecko leży i nie chce się obracać. Często rodzice mówią mi wtedy o ,,leniwym dziecku”. Ale czy możemy zrzucić winę na lenistwo dziecka, jeśli to my układaliśmy dziecko w foteliku, zamiast dać mu możliwość ćwiczenia na macie?

Podsumowanie

Fotelik dla dziecka to postawa wyprawki noworodka. Odpowiednio dobrany zapewni bezpieczną i spokojną podróż. Pamiętaj, by fotelik samochodowy używać jedynie w trakcie podróży. Nie powinniśmy go używać, jako zamiennika gondoli, nosidła, czy łóżeczka do spania. Zgięciowa pozycja nie będzie wpływać pozytywnie na rozwój dziecka.

Mam nadzieję, że artykuł był dla Ciebie pomocny. Jeśli masz do mnie jakieś pytania, dodaj się do grupy na Facebooku.


Magdalena Adaś
Skuteczna fizjoterapia dzieci

Masz pytania?

Zapraszam Cię do grupy na fb

Dołącz

Webinary

z autorem bloga

3000 osób online oglądało

Prawidłowa pielęgnacja niemowląt 1-6 mies.

Możemy wysłać Ci link do nagrania

Wystarczy Twój email

Wideokonsultacja

z autorem bloga

Mogę Ci jeszcze jakoś pomóc?

Ofertę otrzymasz na email