Magdalena Adaś

Skuteczna fizjoterapia dzieci

2 lata temu

Dlaczego karmienie piersią jest ważne?

Pierwszy rok życia

Mleko matki to pierwszy pokarm dla każdego nowonarodzonego dziecka. Zawiera ono wszystkie wartości odżywcze, które są dla dziecka niezbędne w pierwszych miesiącach życia. Mleko matki to perfekcyjnie zbilansowane źródło najpotrzebniejszych witamin, tłuszczy, białek i wszystkiego, czego Twoje dziecko potrzebuje.

Dlaczego karmienie piersią jest korzystne dla matki i dziecka?

Karmienie piersią zwiększa odporność dziecka oraz zdolność do zwalczania bakterii chorobotwórczych. Badania dowodzą, że dzieci karmione piersią mają mniejszą zachorowalność na alergie i choroby układu oddechowego. Karmienie piersią zapewnia również optymalne przybieranie na masie Twojego maluszka zarówno teraz, jak i w przyszłości. Można więc powiedzieć, że prawidłowe karmienie piersią zmniejsza ryzyko otyłości u dzieci w przyszłości.

Jak karmienie piersią wpływa na organizm dziecka?

Dzieci karmione piersią rozwijają się lepiej zarówno pod względem motorycznym jak i umysłowym. Badania naukowe dowodzą, że karmienie piersią przyczynia się do lepszej inteligencji dziecka, przez co maluch bardziej interesuje się światem i poznaje go wcześniej niż jego rówieśnicy. Mleko matki wspomaga sensoryczny i umysłowy rozwój Twojego dziecka, co zabezpiecza je przed wieloma przewlekłymi chorobami.

Karmienie piersią, czy butelką?

Kiedy porównujemy pokarm matki do pokarmu kupowanego w sklepach możemy mieć wrażenie, że ten drugi również zawiera wszystko, czego dziecko potrzebuje. Jednak pokarm matki to naturalnie wytworzone witaminy i przeciwciała, a ten sklepowy, mimo wszelkich starań, z naturą nie ma wiele wspólnego. Ponadto pokarm kobiecy jest zmienny i dostosowany idealnie do potrzeb noworodka w danej sytuacji, np. gdy maleństwo jest chore – matka przekazuje mu substancje, które pomogą mu szybciej zwalczyć chorobę. W mleku matki znajdziemy kwas dokozaheksanowy, kwas arachidonowy, które są odpowiedzialne za prawidłowy rozwój komórek nerwowych oraz właściwe funkcjonowanie mózgu.

Kilka ciekawych faktów naukowych

W jaki sposób karmić piersią?

  1. Wygodna pozycja. Twoje plecy powinny być wyprostowane, głowa wygodnie oparta o fotel lub poduszkę, a ramiona podeprzyj poduszkami lub ,,rogalem” do karmienia.
  2. Ułożenie maluszka. Brzuszek dziecka powinien przylegać do Twojego ciała, a jego buzia skierowana w stronę piersi. Zadbaj o to, aby główka, plecy i pośladki były w jednej linii. Główkę dziecka ułóż w zagłębieniu łokcia. Upewnij się, czy nie jest ona odchylona w tył lub skręcona w bok.
  3. Technika. Pierś podtrzymuj 4 palcami od dołu, a kciukiem od góry, nie dotykaj brodawki sutkowej. Delikatny ucisk kciukiem pozwoli Ci na skierowanie brodawki sutkowej do buzi dziecka. W prawidłowym ułożeniu broda dziecka przylega do piersi, a nosek znajduje się na wprost brodawki.
  4. Odruch szukania i ssania. Gdy zaczniesz muskać wargi dziecka brodawką, wzbudzisz w nim odruch szukania, dzięki czemu dziecko otworzy szeroko buzię. Lekko uciśnij pierś, by skierować brodawkę ku górze (w stronę podniebienia dziecka). Teraz zbliż buzię dziecka do brodawki, maluch powinien zacisnąć usta i zacząć powoli ssać pierś.
Pozycja do karmienia piersią

Podsumowanie

Karminie piersią to najlepsze, co możesz dać swojemu maluszkowi na starcie. Jeśli tylko nie ma żadnych przeciwwskazań, zachęcam Cię do karmienia w ten sposób, gdyż niesie to same korzyści dla malucha.

Mam nadzieję, że artykuł był dla Ciebie pomocny. Jeśli masz do mnie jakieś pytania, dodaj się do grupy na Facebooku.


Magdalena Adaś
Skuteczna fizjoterapia dzieci

Masz pytania?

Zapraszam Cię do grupy na fb

Dołącz

Webinary

z autorem bloga

3000 osób online oglądało

Prawidłowa pielęgnacja niemowląt 1-6 mies.

Możemy wysłać Ci link do nagrania

Wystarczy Twój email

Wideokonsultacja

z autorem bloga

Mogę Ci jeszcze jakoś pomóc?

Ofertę otrzymasz na email