Magdalena Adaś

Skuteczna fizjoterapia dzieci

3 lata temu

Czy to na pewno asymetria?

Pierwszy rok życia

Asymetria u niemowląt to często spotykany problem. Objaw taki obserwujemy, gdy dziecko stale utrzymuje głowę przechyloną w jedną ze stron. Jednak to co prezentuje dziecko nie zawsze jest asymetrią. W tym artykule dowiesz się czym jest asymetria u niemowląt oraz jak ją różnicować.

Co oznacza asymetria u niemowląt?

Przypomnijmy, że niemowlę symetrię osiąga dopiero w 3-4 miesiącu po urodzeniu. Ponadto u maluszków bardzo często występuje strona preferowana, która to właśnie jest mylona z asymetrią. Co to takiego? Otóż jest to objaw obserwowany u niemowląt, polegający na tym, że dziecko znacznie częściej ma skierowaną główkę w jedną ze stron. Również całe ciało układa się w charakterystyczny sposób- tułów jest wygięty w łuk, a rączka i nóżka po stronie preferowanej są bardziej wyprostowane, niż po stronie przeciwnej (pozycja szermierza). Zazwyczaj jest to związane z tym, że bodźce, które płyną od tej strony są znacznie ciekawsze dla dziecka, niż te ze strony przeciwnej.

Asymetria u niemowląt do kiedy?

Powyższy opis znacząco przypomina definicję asymetrii ułożeniowej. Jednak jest znacząca różnica między asymetrią a preferencją stron. W tej pierwszej dziecko układa się w niesymetryczny sposób z uwagi na barierę mięśniową lub kostną. Ta bariera utrudnia lub wręcz uniemożliwia ruch głowy w przeciwną stronę. Preferowanie jest jedynie tendencją dziecka do spoglądania i/ lub układania się w określonym, stale tym samym kierunku. W tym przypadku nie ma żadnej przeszkody w ciele maluszka, która utrudniałaby mu obrót główki w stronę przeciwną. Niemowlęta z preferencją stron bez trudu obracają główkę w przeciwnym kierunku, wodzą wzrokiem za rodzicem, bawią się obiema rączkami. Preferencja stron nie powinna budzić niepokoju, gdyż jest to w pełni fizjologiczne zjawisko. Większość dzieci same z niej wyrasta do 3 miesiąca życia.

Preferencja stron/ asymetria ułożeniowa – objawy.

Jeżeli obserwujesz u swojego dziecka preferencje stron, przede wszystkim nie panikuj. W większości przypadków niemowlęta same z niej wyrastają i nie wymagają żadnej fizjoterapii. Pamiętaj jednak, że bardzo ważne jest to, aby obserwować swojego maluszka. Zwróć uwagę na to:

1.      Czy w 2 m.ż. maluszek stara się utrzymać główkę i ciało (choć na chwilę) w linii środkowej?

2.     Czy w 2 m.ż. dziecko potrafi skupić wzrok na przedmiocie/ Twojej twarzy i podążać wzrokiem za Twoimi ruchami?

3.     Czy wraz z upływem kolejnych tygodni dziecko coraz rzadziej układa się niesymetrycznie?

4.     Czy preferowana strona jest coraz mniej widoczna?

5.     Czy dziecko coraz częściej patrzy również w przeciwną stronę?

6.     Ogólnie – czy preferencja stron jest coraz mniej widoczna?

Asymetria niemowląt – rehabilitacja.

Jeśli odpowiedzi na powyższe pytania są negatywne, w takim wypadku warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Preferowana strona z czasem może prowadzić do asymetrii ułożeniowej, gdyż dziecko będzie dostrzegało wyłącznie jedną ze stron ciała. Możesz zaobserwować, że dziecko bawi się tylko jedną rączką i tylko tę jedną rączkę wkłada do buzi. Również w leżeniu na brzuchu dziecko może wykazywać problemy z podporem na przedramieniu po stronie po, której jest preferencja. Strona ta może być również pomijana podczas obrotów, a każde przeturlanie się będzie zachodziło przez ramię po stronie, w którą dziecko najczęściej spogląda.

Podsumowanie

Szczególną uwagę należy zwrócić na dziecko, które nie może obrócić główki w przeciwnym kierunku lub robi to z wyraźnym trudem, jakby coś blokowało ten ruch. Niepokojącym objawem jest również sytuacja, w której główka dziecka zaczyna robić się płaska po jednej ze stron. W tych dwóch przypadkach nie zwlekałabym z wizytą u fizjoterapeuty, gdyż może to prowadzić do poważnych problemów w dalszym rozwoju.

Mam nadzieję, że artykuł był dla Ciebie ciekawy. Jeżeli masz do mnie jakieś pytania na temat rozwoju dzieci, skontaktuj się ze mną na FB lub LinkedIn.

Magdalena Adaś

Skuteczna fizjoterapia dzieci

Masz pytania?

Zapraszam Cię do grupy na fb

Dołącz

Webinary

z autorem bloga

3000 osób online oglądało

Prawidłowa pielęgnacja niemowląt 1-6 mies.

Możemy wysłać Ci link do nagrania

Wystarczy Twój email

Wideokonsultacja

z autorem bloga

Mogę Ci jeszcze jakoś pomóc?

Ofertę otrzymasz na email