Magdalena Adaś

Skuteczna fizjoterapia dzieci

5 miesięcy temu

Rehabilitacja obniżonego napięcia mięśniowego u dzieci

Pierwszy rok życia

Obniżone napięcie mięśniowe to stan, w którym tonus mięśniowy jest niższy niż przeciętnie. Prawidłowe napięcie mięśniowe pozwala nam na utrzymanie ciała w przestrzeni, przeciwdziałanie sile grawitacji oraz prawidłowe wykorzystanie aparatu mięśniowo – szkieletowego. Dzięki temu jesteśmy w stanie wykonywać poszczególne ruchy, zmieniać położenie ciała, przemieszczać się, a także oddychać i prawidłowo zarządzać organami wewnętrznymi. Z tego artykułu dowiesz się jak wygląda rehabilitacja obniżonego napięcia mięśniowego u dzieci i niemowląt.

Czy obniżone napięcie mięśniowe to poważny problem?

Obniżone napięcie mięśniowe objawia się inaczej u każdego. Niektóre niemowlęta z tym problemem wykazują opóźniony rozwój motoryczny w pierwszym roku życia. Jednak nie oznacza to, że wszystkie maluszki będą miały ten problem. Podobnie jest ze starszymi dziećmi i osobami dorosłymi. Niektórym z nas obniżone napięcie mięśniowe może towarzyszyć całe życie, ale nie będzie ono przeszkadzać w niczym. Inni natomiast mogą mieć problem z wadami postawy, szybkim męczeniem się przy aktywnościach fizycznych, szybszym zużywaniem się powierzchni stawowych, a przez to z wcześniejszym występowaniem chorób zwyrodnieniowych.

Dlaczego każdy może mieć inne objawy? Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Z jednej strony dużą rolę odgrywa tu genetyka, budowa naszego ciała, trwałość struktur mięśniowych, więzadłowych i szkieletowych. Z pewnością istotnym czynnikiem jest również dieta. Prawidłowe odżywienie organizmu we wszystkie potrzebne składniki pozytywnie wpływa na wyżej wymienione struktury, co może wpłynąć na ich stabilność i wytrzymałość. Nie bez znaczenie pozostaje aktywność fizyczna. Mówi się, że przy obniżonym napięciu mięśniowym dużą rolę odgrywa trening siłowy. Oczywiście nie musi to być dźwiganie ciężarów na siłowni. Wiele aktywności i sportów ma w sobie elementy treningu siłowego.

Czy rehabilitacja jest konieczna?

Na to pytanie również trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Można natomiast powiedzieć, że rehabilitacja nie jest jedynym istotnym czynnikiem leczenia obniżonego napięcia mięśniowego. Bardzo ważne będą również dieta, umiarkowana aktywność fizyczna, trening siłowy, ogólnie pojęty zdrowy tryb życia.

Obniżone napięcie mięśniowe u mięśniowego u niemowląt

W przypadku niemowląt z obniżonym napięciem mięśniowym rozsądnym wydaje się konsultacja z fizjoterapeutą w celu oceny stopnia napięcia mięśniowego. Po zbadaniu dziecka można wnioskować o przyszłych problemach, które mogą się u niego pojawić. Zatem wczesna interwencja pozwoli zapobiec powstaniu, bądź utrwaleniu pewnych nieprawidłowych ruchów oraz kompensacji w ciele. W przypadku małych dzieci istotna jest prawidłowa pięlęgnacja, która wspiera ich rozwój. Warto, by fizjoterapeuta nauczył Cię, jak ją wykonywać oraz zalecił określone ćwiczenia, jeśli dziecko tego wymaga.

Rehabilitacja obniżonego napięcia mięśniowego u dzieci starszych

Starsze dzieci mogą wymagać okresowej rehabilitacji. Jednak każdego pacjenta analizujemy indywidualnie. Inaczej będzie wyglądać rehabilitacja u dziecka, które po szkole spędza czas przed komputerem od tego, które spędza czas aktywnie. Szczególnie dobre prognozy są u dzieci, które uprawiają sztuki walki, treningi siłowe, akrobatykę, lekkoatletykę, basen o dużej intensywności oraz wszystkie inne sporty mające elementy treningu siłowego. Dziecko z obniżonym napięciem może wymagać rehabilitacji, jeśli oprócz głównego problemu występuje wada postawy. Wtedy istotne jest by wyleczyć istniejącą wadę. W większości przypadków, po wyleczeniu wady postawy, zaleca się uprawianie aktywności sportowej z elementami treningu siłowego. Dziecko należy okresowo badać pod kątem fizjoterapeutycznym, by nie dopuścić do powstania i utrwalenia się wad postawy.

Podsumowanie

Rehabilitacja obniżonego napięcia mięśniowego nie musi być procesem długotrwałym. Istotne jest, by sprawdzać dziecko pod kątem wad postawy oraz szybko im zapobiegać. W mojej praktyce często namawiam rodziców, by zamiast kosztownej rehabilitacji, zapisali dziecko na zajęcia, które mają elementy treningu siłowego oraz są ciekawe dla dziecka. Jest to sensownym rozwiązaniem, gdyż znacznie chętniej dziecko będzie uprawiać sport, niż przychodzić na zajęcia z fizjoterapeutą przez kilka lat. Musimy pamiętać, że dziecko kieruje się innymi wartościami niż osoby dorosłe, a zdrowie nie zawsze jest na pierwszym miejscu. Dlatego zamiast zmuszać je do rehabilitacji, warto zachęcić je do aktywności fizycznej. Gdzie oprócz wzmacniania mięśni, dziecko będzie nawiązywać kontakt z rówieśnikami.

Więcej o obniżonym napięciu mięśniowym możesz przeczytać tutaj. Natomiast o leczeniu tego problemu u niemowląt piszę w tym artykule.

Mam nadzieję, że artykuł był dla Ciebie pomocny. Jeśli masz do mnie jakieś pytania, dodaj się do grupy na Facebooku.


Magdalena Adaś
Skuteczna fizjoterapia dzieci

Masz pytania?

Zapraszam Cię do grupy na fb

Dołącz

Webinary

z autorem bloga

3000 osób online oglądało

Prawidłowa pielęgnacja niemowląt 1-6 mies.

Możemy wysłać Ci link do nagrania

Wystarczy Twój email

Wideokonsultacja

z autorem bloga

Mogę Ci jeszcze jakoś pomóc?

Ofertę otrzymasz na email