Magdalena Adaś

Skuteczna fizjoterapia dzieci

2 lata temu

Co robić gdy maluch chodzi ze stopami do środka?

Pierwszy rok życia

Kiedy w końcu Twój maluch zaczyna chodzić, jego chód jest znacząco odmienny od chodu dorosłego człowieka. Często obserwujemy, że dziecko chodząc, stawia stopy do środka. Dlaczego dziecko chodzi ze stópkami do środka? Czy to powinno Cię niepokoić? O tym w dzisiejszym artykule.

Fizjologia chodu dziecka

Pierwsze próby chodu dziecka pojawiają się około 1 roku życia i są one dalekie od chodu dorosłego człowieka. Pierwsze kroki dziecko stawia na szerokiej podstawie, to znaczy, że nóżki są znacznie oddalone od siebie. Dodatkowo dziecko usztywnia obręcz barkową i rączki, dodając sobie stabilizacji. Brzuszek jest wypięty do przodu, a kręgosłup lędźwiowy ma widocznie pogłębioną lordozę. Kroki są szybkie i krótkie. Dziecko stawia całą stopę płasko na podłożu. Czasem też stawia stopy do środka.

Oczekujemy, że po około pół roku od rozpoczęcia samodzielnego chodu, dziecko zacznie nieco zwężać nóżki, a jego sylwetka coraz bardziej będzie się prostować. Z czasem chód staje się bardziej stabilny, stopa zaczyna przetaczać się, a dzięki temu zdarza się mniej upadków.

Około 6 roku życia kończyny dolne dziecka powinny być ustawione w prawidłowej osi. Gdy spojrzymy na dziecko od przodu, fizjologiczna oś tworzy linię prostą, ustawioną prostopadle do podłoża. Oś ta przechodzi przez środek stawu skokowego, rzepek oraz stawów biodrowych. Podczas chodu stopy dziecka powinny być delikatnie skierowane na zewnątrz.

Gdy dziecko stawia stopę do środka.

Z pewnością na uwagę zasługuje maluch, który stawia nóżki do środka. Jeśli są to pierwsze kroki malucha, nie obawiaj się, a jedynie przyglądaj się, jak rozwijają się umiejętności chodzenia Twojego malucha. Między pierwszym a drugim rokiem życia maluch ma czas na naukę chodu. Nie powinniśmy specjalnie ingerować w tę naukę, chyba, że chód jest wyraźnie niepoprawny. Co mam namyśli? Sytuację, w której dziecko wykrzywia stópki do środka, jakby zamiatało nimi podłogę. Problem pojawia się, gdy dziecko chodząc lub biegając potyka się o swoje stópki. Te sytuacje wymagają czujnego oka rodzica. Jeśli w ciągu pół roku po rozpoczęciu chodzenia dziecko nadal chodzi nieprawidłowo, wtedy udałabym się do specjalisty, by poszukał przyczyny tego chodu.

Dziecko krzywi stopę do środka.

Gdy dziecko krzywi stopę do środka może to oznaczać zarówno ograniczenie w ruchomości bioderka, jak i dysfunkcje samej stopy. Najczęściej mamy do czynienia ze stopą sierpowatą. U dziecka z taką wadą możemy zaobserwować paluszki skręcone do środka. Czasem paluszki mogą na siebie nachodzić. Skręcenie stopy do środka wynika w tym przypadku ze skrócenia przyśrodkowej części stopy.

Małe dziecko stawia stopę do wewnątrz.

To, że dziecko chodzi ze stópkami skręconymi do środka wcale nie musi oznaczać dysfunkcji samych stópek. W większości przypadków jest to związane z ruchomością i funkcją stawów biodrowych. U niemowląt występuje zwiększone skręcenie szyjki kości udowej. Dlatego dziecko ma stópki lekko skręcone do środka. Kiedy maluch zaczyna chodzić, biegać i skakać kąt skręcenia szyjki kości udowej się zmniejsza, a przez to stópki prostują się.

Lewy bucik na prawą nóżkę?

Często trafiają do mnie rodzice z dziećmi, które rotują stópki do wewnątrz, a ortopeda zalecił chodzenie z butami na odwrót. Wydało im się to dziwne, dlatego konsultowali dalej. I słusznie! Taka metoda nie ma uzasadnienia. Pochodźcie dzień z butami założonymi na odwrót, a zrozumiecie dlatego jest to głupie rozwiązanie. Nie dość, że wcale nie uzyskujemy korekcji stopy nosząc buty na odwrót, to jeszcze jest to na tyle dziwna sytuacja, ze dziecko zaczyna chodzić w nieodpowiedni sposób, gdyż utrudnione jest przetaczanie stopy. Poza tym buciki noszone w ten sposób mogą pozostawić odciski na stópkach malucha.

Nóżki do środka – kiedy fizjologia?

Nie zawsze musimy się niepokoić, gdy dziecko stawia nóżki do środka. W 3 roku życia możemy to nazwać fizjologią. Szczególnie często spotykamy to u dziewczynek. Okazuje się, że w 3 roku życia dzieci mają największą rotację wewnętrzną bioder, dlatego cała nóżka, wraz ze stopą, skręca się do środka.

Rotacja bioder charakterystyczna dla trzylatków

Stopy do środka – rehabilitacja.

Niektóre przypadki wymagają specjalnej rehabilitacji. Moim zdaniem najlepszą metodą na leczenie wad stópek u dzieci jest Trójpłaszczyznowa terapia manualna wad stóp u dzieci. Metoda ta polega na masowaniu i rozciąganiu mięśni, które uległy przykurczeniu. Pozwala ona na bezinwazyjne wyleczenie nieprawidłowości zarówno stóp jak i całych kończyn dolnych. Terapeuta, pracujący tą metodą, patrzy całościowo na pacjenta. Nawet jeśli pracuje w obrębie stopy, oddziałuje na wszystkie pasma mięśniowo- powięziowe kończyn dolnych. Metoda ta wykorzystuje bandażowanie stópek, w celu potrzymania efektów terapii. Pracuję tą metodą zarówno z niemowlętami, jak i ze starszymi dzieci i jeszcze nigdy mnie nie zawiodła. Dlatego polecam ją wszystkim z czystym sumieniem.

Bandażowanie stópek

Podsumowanie

Pamiętaj, gdy dziecko uczy się chodzić, czasem stawia stopy do środka. Dlatego nie zawsze musi to być problemem. Jednak jeżeli mimo upływu czasu, chód nie poprawia się, dobrym pomysłem będzie konsultacja u fizjoterapeuty. Pamiętaj, że późniejsze wykrycie tej wady noże skutkować utrwaleniem się nieprawidłowego wzorca chodu i możliwymi przeciążeniami w obrębie nóżek dziecka.

Mam nadzieję, że artykuł był dla Ciebie pomocny. Jeśli masz do mnie jakieś pytania, dodaj się do grupy na Facebooku.


Magdalena Adaś
Skuteczna fizjoterapia dzieci

Masz pytania?

Zapraszam Cię do grupy na fb

Dołącz

Webinary

z autorem bloga

3000 osób online oglądało

Prawidłowa pielęgnacja niemowląt 1-6 mies.

Możemy wysłać Ci link do nagrania

Wystarczy Twój email

Wideokonsultacja

z autorem bloga

Mogę Ci jeszcze jakoś pomóc?

Ofertę otrzymasz na email