Magdalena Adaś

Skuteczna fizjoterapia dzieci

rok temu

Asymetria a krzywe zęby

Pierwszy rok życia

Zastanawiasz się, dlaczego Twoje dziecko ma krzywe zęby? Być może przyczyna tkwi w niedoleczonym schorzeniu okresu niemowlęcego. W poniższym artykule opowiem Ci, w jaki sposób asymetria ułożeniowa może skutkować wadami zgryzu u dziecka.

Czym jest asymetria ułożeniowa?

Asymetria ułożeniowa to objaw występujący u niemowląt. Świadczy o niej asymetryczne układanie się dziecka na twardym podłożu. Asymetria ułożeniowa może dotyczyć główki lub tułowia, ale również całego ciała. Dziecko z asymetrią stale skręca i utrzymuje główkę po jednej stronie ciała, zerka głównie w tę stronę, śpi z pochyloną główką, rzadko odwraca się w przeciwnym kierunku. Asymetria całego ciała objawia się tym, że zarówno główka jak i tułów odbiegają od linii pośrodkowej ciała. Dlatego dziecko wygina się w charakterystyczny kształt litery C.

Asymetria ułożeniowa – przyczyny.

Najczęstszą przyczyną asymetrii ułożeniowej jest niewłaściwe położenie płodu w brzuchu matki. Może to być związane z dużą wagą dziecka, małym brzuchem ciężarnej, wadą postawy matki (np. skolioza), itp. Kolejną częstą przyczyną są nieprawidłowe nawyki osób pielęgnujących dziecko w pierwszych miesiącach życia. Może to dotyczyć, np. podnoszenia i noszenia dziecka wyłącznie jedną ręką. Do innych przyczyn możemy zaliczyć: stosowanie bujaczków, spanie w foteliku samochodowym, układanie dziecka w łóżeczku zawsze w tę samą stronę, zbyt miękki, używany materacyk, spanie w jednym łóżku z dzieckiem (trudno jest dobrać taki materac, który będzie dobry zarówno dla dorosłego człowieka, jak i dla niemowlęcia).

Jakie konsekwencje ma nieleczona asymetria?

Symetria w ciele pozwala nam na ergonomiczne używanie poszczególnych części ciała. Jakakolwiek asymetria może prowadzić do przeciążeń pewnych grup mięśniowych, a przez to ich osłabianie. U małego dziecka może się to objawiać używaniem tylko jednej rączki, kopaniem tylko jedną nóżką, czy używaniem jednego oczka. Niemowlę z asymetrią może rozwijać się wolniej niż jego rówieśnicy. Co więcej, asymetria w obrębie główki może wpłynąć na jej spłaszczenie, a także na nieharmonijny wzrost kości twarzoczaszki. Skutkiem tego będzie niesymetryczna twarz. Problem pozostawiony bez leczenia może skutkować wadami zgryzu, nieprawidłowym wyrzynaniem się zębów, wadą wzroku czy słuchu.

Asymetria i krzywy zgryz.

Nieleczona asymetria prowadzi do wad postawy, najczęściej do skoliozy. Skolioza nie dotyczy wyłącznie kręgosłupa, a również klatki piersiowej, narządów wewnętrznych, wad zgryzu, skrótu kończyn dolnych, wad stóp i wielu innych. Spójrz na poniższy obrazek.

Skolioza u dziecka

Asymetrycznie układający się kręgosłup będzie przenosił tę asymetrię na dalsze struktury. Wraz z kręgosłupem skręceniu ulegają żebra, a z kolei one pociągają za sobą przeponę (mięsień pomagający nam w oddychaniu). Nieprawidłowo działająca przepona i spłaszczone żebra zmieniają ułożenie mostka. Do mostka poprzez struktury powięziowe przyczepiają się mięśnie i więzadła żuchwy. Mięśnie łączące się z żuchwą po stronie asymetrii generują zwiększone napięcie, przez co pociągają ją w swoją stronę. To powoduje nieprawidłowe położenie żuchwy względem czaszki, a co za tym idzie nieprawidłową okluzję. Z tego właśnie powodu skolioza w obrębie kręgosłupa może mieć wpływ na wady zgryzu, w tym krzywe zęby.

Podsumowanie

Nieleczona asymetria ułożeniowa może skutkować powstaniem skoliozy, która jest chorobą wieloukładową. Wada ta może mieć wpływ między innymi na wady zgryzu, w tym krzywe lub źle wyrastające zęby, a także szybsze niszczenie szkliwa po jednej ze stron. Warte zaznaczenia jest to, że opisane w artykule zjawisko dotyczy nieleczonej asymetrii ułożeniowej. Aby dbać o rozwój dziecka warto znać podstawowe objawy schorzeń takich jak asymetria, by wiedzieć kiedy dziecko wymaga pomocy. O objawach asymetrii i sposobach pomocy dziecku możesz przeczytać tutaj. Pamiętaj wcześnie zauważona asymetria jest bardzo łatwa w leczeniu. Fizjoterapeuta wyjaśni Ci jak odpowiednio nosić dziecko oraz z jak z nim ćwiczyć, by wyeliminować ten problem.

Mam nadzieję, że artykuł był dla Ciebie pomocny. Jeśli masz do mnie jakieś pytania, dodaj się do grupy na Facebooku.


Magdalena Adaś
Skuteczna fizjoterapia dzieci

Masz pytania?

Zapraszam Cię do grupy na fb

Dołącz

Webinary

z autorem bloga

3000 osób online oglądało

Prawidłowa pielęgnacja niemowląt 1-6 mies.

Możemy wysłać Ci link do nagrania

Wystarczy Twój email

Wideokonsultacja

z autorem bloga

Mogę Ci jeszcze jakoś pomóc?

Ofertę otrzymasz na email