Magdalena Adaś

Skuteczna fizjoterapia dzieci

3 lata temu

Smog – 3 sposoby, które ochronią twoje dziecko

Pierwszy rok życia

Jak co roku, jesienią temperatura się obniża, zaczynamy sezon grzewczy a jakość powietrza w gwałtowanie spada. Nasze piękne miasto Kraków traci cały swój urok, gdy dowiadujemy się, że zajmuje ono już 11 miejsce na niechlubnej liście WHO wśród najbardziej zanieczyszczonych miast Europy. Sytuacji nie polepsza fakt, że smog najwięcej szkód wywołuje u osób starszych, kobiet w ciąży i dzieci… również tych jeszcze nienarodzonych!!! Jak smog wpływa na dzieci? Czy jest się czym martwić? Czy można sobie poradzić bez ucieczki do ciepłych krajów w okresie smogowym? 😉 Oczywiście, że tak.

Wpływ smogu na organizm dziecka

Na początek opowiem jaki wpływ ma smog na organizm dzieci i dlaczego są one bardziej narażone na jego działanie niż dorośli. Naukowcy z uniwersytetu w Montanie odkryli, że smog prowadzi do zmian w mózgu u dzieci. Objawia się to problemami z koncentracją i pamięcią krótkotrwałą. W testach na inteligencję dzieci narażone na długotrwałą emisję smogu osiągają niższe wyniki niż ich rówieśnicy. Dodatkowo u dzieci narażonych na ciągły kontakt z zanieczyszczeniami powietrza obserwuje się zmiany w mózgu charakterystyczne dla chorych na Alzhaimera, a sam smog traktuje się jako czynnik sprzyjający wystąpieniu tej choroby. Smog ma również negatywny wpływ na układ oddechowy. Zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu, którym oddycha dziecko utrudniają funkcje obronne dróg oddechowych, co ułatwia rozwój bakterii i wirusów, a to sprzyja powstaniu infekcji. Ponadto na skutek zanieczyszczeń zawartych w powietrzu wymiana gazowa w płucach jest upośledzona, co zmusza serduszko dziecka do wzmożonej pracy.

Dlaczego dzieci są bardziej narażone na działanie smogu niż dorośli?

  1. Dzieci spędzają więcej czasu na zewnątrz niż dorośli- zabawa i bieganie po placu zabaw powoduje dłuższą ekspozycję na zanieczyszczenia powietrza.
  2. Dzieci są niższe niż dorośli – oddychają powietrzem, które znajduje się bliżej ziemi, a więc bardziej zanieczyszczonym.
  3. Podczas zabawy wentylacja płuc dziecka wzrasta o 20%, co zwiększa absorpcję zanieczyszczeń z powietrza.
  4. Układ oddechowy dzieci jest mniejszy od układu oddechowego dorosłych, dlatego dzieci wolniej oczyszczają swój organizm z toksyn, a szybciej wykazują objawy zatrucia smogiem.
  5. Układ oddechowy dzieci nie jest jeszcze w pełni wykształcony, na skutek czego działa mniej wydatnie i gorzej radzi sobie z usuwaniem toksyn.

Smog – jak możesz chronić dziecko?

Jak widzimy smog może mieć negatywny wpływ na nasze dzieci i może wywołać wiele chorób. Nie martwmy się jednak, bo jest wiele sposobów na to, żeby temu zapobiec i chronić nasze dzieci.

  1. Zmiany w domu. Zakup oczyszczacza powietrza. Filtry w granicach 300 zł są w stanie szybko wyczyścić 99% zanieczyszczeń. Widzimy więc, że nie jest to duży wydatek. Dziecko potrzebuje świeżego powietrza, ale nie zawsze spacer będzie dla niego zdrowy. Dlatego należy przewietrzyć mieszkanie. Na ten czas przenieś dziecko do innego pokoju, a w miejscu gdzie okno jest otwarte włącz filtr oczyszczający powietrze. 30 minut wystarczy, żeby twoje dziecko znów mogło oddychać pełną piersią. Ponadto warto zainwestować w kwiaty oczyszczające powietrze (np. Skrzydłokwiat, Daktylowiec, Fikus, Dracena).
  2. Unikaj smogu. Małe dzieci i niemowlęta nie powinny przebywać na zewnątrz, gdy wartości zanieczyszczeń powietrza są znacznie podwyższone. Jeśli dziecko musi przebywać na zewnątrz dłużej niż 20 minut warto rozważyć zakup maseczki antysmogowej.
  3. Ćwicz z dzieckiem. Smog upośledza oddychanie u dziecka. Każdy wdech jest płytszy, a mięśnie oddechowe słabną. Dlatego należy ćwiczyć z dzieckiem, aby stymulować jego mięśnie do pracy i zapobiegać infekcjom. Prawidłowy wzorzec oddychania to taki w którym wdech bierzemy nosem, a wydech wykonuje się poprzez usta. Ma to ogromne znaczenie, gdyż w nosie znajdują się rzęski, które są pierwszą barierą ochronną dla zanieczyszczeń. Poniżej podaję kilka ćwiczeń, które możesz bezpiecznie wykonać sama ze swoim dzieckiem.

Ćwiczenia oddechowe dla dzieci.

Ćwiczenie 1. Usiądź skrzyżnie na dywanie na wprost dziecka. Chwyć rączki dziecka i wykonajcie wdech nosem z uniesieniem rąk do góry, a następnie wydech z opuszczeniem rąk. Warto do tego ćwiczenia dać dziecku zabawkę, zachęcając je do tego, aby np. pokazało misiowi gwiazdy na suficie.

Ćwiczenie 2. Usiądź wygodnie na krześle ze swoim maluszkiem na kolanach. Umieść swoje ręce skrzyżnie na dolnych żebrach dziecka. Poproś go o powtórzenie ćwiczenia nr 1. Z każdym wydechem dziecka delikatnie ściągaj żebra dziecka do środka, co zwiększy oczyszczanie dróg oddechowych.

Ćwiczenie 3. Usiądź skrzyżnie na dywanie na wprost dziecka, trzymając w ręce chusteczkę. Poproś dziecko o wykonanie głębokiego wdechu nosem i sinego wydechu ustami, tak aby poruszyć chusteczką.

Ćwiczenie 4. Oklepywanie. Jeśli zauważasz, ze twoje dziecko ciężko oddycha, warto oklepać jego plecki w celu pozbycia się zalegającej wydzieliny. W tym celu skrzyżuj nogi, połóż dziecko na kolanie głową w twoim kierunku. Ułóż swoją rękę w charakterystyczną miseczkę i zacznij oklepywać plecy dziecka w kierunku od boku do środka ciała. Uwaga: nie oklepuj nerek dziecka!

Ćwiczenie 5. Nauka efektywnego kaszlu. Wykorzystaj różne zabawki. Poproś dziecko o naśladowanie kaszlu kotka, pieska, lwa, itd. To ćwiczenie wzmocni mięśnie oddechowe, a także pomoże w usuwaniu zalegającej wydzieliny.

Podsumowanie

Jak widzisz nie trzeba uciekać z miasta, aby chronić się przed smogiem. Wystarczy kilka prostych ćwiczeń każdego dnia, a twoje dziecko przetrwa smogowy sezon bez żadnych problemów.

Jeżeli artykuł wydał Ci się interesujący, lub masz jeszcze jakieś pytania odnośnie ochrony zdrowia Twojego dziecka, zostaw proszę komentarz pod artykułem lub wyślij mi wiadomość na FB lub LinkedIn.

Magdalena Adaś

Skuteczna fizjoterapia dzieci

Masz pytania?

Zapraszam Cię do grupy na fb

Dołącz

Webinary

z autorem bloga

3000 osób online oglądało

Prawidłowa pielęgnacja niemowląt 1-6 mies.

Możemy wysłać Ci link do nagrania

Wystarczy Twój email

Wideokonsultacja

z autorem bloga

Mogę Ci jeszcze jakoś pomóc?

Ofertę otrzymasz na email