Magdalena Adaś

Skuteczna fizjoterapia dzieci

rok temu

Poduszka dla niemowlaka

Pierwszy rok życia

Bardzo często pytacie mnie o to, jaką poduszkę kupić dla niemowlęcia. Czy w ogóle tak małe dziecko potrzebuje poduszki? Jaka poduszka dla niemowląt jest bezpieczna? Czy poduszka motylek jest dobrym rozwiązaniem? A może lepiej klin lub rogal? O tym w dzisiejszym artykule.

Poduszka dla niemowlaka do spania.

Na początku należy zaznaczyć, że niemowlę nie potrzebuje żadnej poduszki do snu. Mając odpowiedni materac (o doborze materaca przeczytasz tutaj) maluszek ma perfekcyjne warunki do odpoczynku i stymulowania prawidłowego rozwoju. Podkładanie poduszki pod głowę dziecka może negatywnie wpłynąć na jego rozwój i bezpieczeństwo. Musimy bowiem pamiętać, że wykonanie jakiegokolwiek ruchu dla nowonarodzonego dziecka to duży wydatek energetyczny. Nie bez powodu zalecam średnio-twarde materace do snu dla niemowląt. Umożliwiają one trenowanie mięśni tułowia i brzuszka. Poduszka pod główką niemowlaka może krępować jego ruchy. Aby maluch nauczył się obracać główkę w pełnym zakresie potrzebuje swobody ruchu oraz twardego podłoża. Poduszka tę swobodę ogranicza.

Jeśli ułożymy dziecko na miękkiej poduszce, główka się w nią zagłębi przez co maluch będzie leżał w jednej pozycji przez całą noc. Jeśli jest to pozycja symetryczna, to w porządku. Jednak zazwyczaj dziecko układa się lekko asymetrycznie. Istnieje wtedy ryzyko utrwalenia takiego ustawienia główki (asymetria, preferencja stron), a w konsekwencji również spłaszczenia główki. Co więcej podkładanie poduszki pod główkę noworodka jest wielce niebezpieczne. Taki maluch bardzo słabo radzi sobie z obrotami główki, a jego ruchy bywają chaotyczne i niezaplanowane. Noworodek może w trakcie snu obrócić główkę w taki sposób, że zakryje swój nos i usta przez co nie będzie miał jak oddychać. Jest to sytuacja zagrażająca życiu. Niebezpieczeństwo istnieje też u starszych dzieci, które potrafią już podciągać się w łóżeczku. Podczas chwili nieuwagi maluch może podłożyć poduszkę, przejść przez barierkę i upaść na podłogę.

Poduszka dla niemowlaka kształtująca główkę.

Sklepy oferują specjalne poduszki z dziurką, które mają zapobiec wystąpieniu syndromu płaskiej główki. Nie wszystkie produkty mają odpowiednie testy. Co więcej nie wszystkie dzieci potrzebują takich poduszek. To fizjoterapeuta, bądź lekarz powinien zadecydować czy dziecko wymaga takiej poduszki, a jeśli tak to doradzić jej model i wymiar. Odradzam kupowania poduszki z dziurką, jeśli dziecko ma płaską główkę, a nie zostało zdiagnozowane. Spłaszczenie główki może mieć wiele przyczyn: zbyt dużo czasu spędzanego w jednej pozycji, asymetria, preferencja stron, kręcz szyi, czy wada wzroku. Rodzic nie jest w stanie ocenić co jest przyczyną spłaszczenia główki, dlatego po opinię udaj się do specjalisty. Dlatego poduszkę dla niemowląt z płaską główką można kupić, tylko wtedy, gdy zalecono jej stosowanie.

To może chociaż poduszka dla niemowlaka klin?

Bardzo często widzę w waszych domach kliny. Taka poduszka nie powinna być stosowana u niemowląt, gdyż przyczynia się do zaburzeń napięcia mięśniowego i odchylania główki w tył. Dziecko leżąc na klinie zsuwa się z niego. Aby temu zapobiec mocno odchyla główkę w tył i pcha potylicą w podłoże. Nie trudno się domyślić, że maluszkowi na klinie jest niewygodnie. Badania naukowe dowodzą, ze klin nie jest skuteczny u dzieci z refluksem. Nie zmniejsza on dolegliwości bólowych, a jedynie zabezpiecza przed cofaniem się treści pokarmowej. Mimo to ból i pieczenie nadal towarzyszy dziecku.

Poduszka dla niemowlaka do wózka.

Poduszką, którą możesz stosować u dziecka jest motylek. Ale uwaga tylko i wyłącznie wtedy, kiedy masz dziecko pod kontrolą. Nie należy jej stosować w łóżeczku, a jedynie na czas transportu w samochodzie lub w wózku. Poduszka ta znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia syndromu dziecka potrząsanego. Oczywiście mimo jej stosowania nadal powinnaś uważać na to po jakiej powierzchni jeździsz wózkiem, aby tych wstrząsów nie było zbyt dużo. Poduszki nie należy wkładać do łóżeczka dziecka, gdyż zazwyczaj jej rogi są bardzo miękkie, a więc istnieje ryzyko podduszenia u małych niemowląt.

Od kiedy poduszka dla niemowląt jest bezpieczna?

Za wiek, w którym stosowanie poduszki uznaje się za bezpieczne jest 2 rok życia. Jest to już czas, kiedy dziecko przenosi się do własnego łóżka bez szczebelków.

Podsumowanie

Niemowlęta nie potrzebują żadnej poduszki do snu. Co więcej poduszka może mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka, jak i może stanowić niebezpieczeństwo. Bezpieczny sen to taki w łóżeczku na średnio-twardym podłożu. Asekuracyjnie w wózku bądź foteliku samochodowym możesz stosować poduszkę motylek, co zabezpieczy główkę dziecka przed gwałtowną zmianą kierunku jazdy, bądź wstrząsami.

Mam nadzieję, że artykuł był dla Ciebie pomocny. Jeśli masz do mnie jakieś pytania, dodaj się do grupy na Facebooku.


Magdalena Adaś
Skuteczna fizjoterapia dzieci

Masz pytania?

Zapraszam Cię do grupy na fb

Dołącz

Webinary

z autorem bloga

3000 osób online oglądało

Prawidłowa pielęgnacja niemowląt 1-6 mies.

Możemy wysłać Ci link do nagrania

Wystarczy Twój email

Wideokonsultacja

z autorem bloga

Mogę Ci jeszcze jakoś pomóc?

Ofertę otrzymasz na email